Președinta Maia Sandu nu intenționează să se întâlnească cu șeful reales al regiunii transnistrene, Vadim Krasnovelski. Acest lucru a fost relatat de Sandu, pe 27 decembrie, în cadrul emisiunii În Profunzime de la Pro TV. La 24 decembrie, Krasnoselski a declarat că i-a trimis o scrisoare lui Sandu în care îi propunea o întâlnire pentru a discuta despre rezolvarea tuturor problemelor existente.

Întrebată de prezentator dacă se va întâlni cu liderul de la Tiraspol, Sandu a spus că nu vede necesitatea de a face acest lucru.

„Nu am văzut nicio scrisoare. (…) Nu discutăm acest subiect. Nu am planificat o astfel de întâlnire. Și nu văd nevoia de așa ceva”, a spus Sandu.

Președintele Republicii Moldova a declarat că problemele cu care se confruntă persoanele din stânga Nistrului sunt abordate de Biroul de Reintegrare. Și doar în cazurile grave, guvernul este implicat.

Sandu a reiterat că Moldova nu recunoaște alegerea președintelui transnistrean și o consideră ilegală și neconstituțională.

Pe 24 decembrie, Krasnoselski a publicat pe site-ul administrației sale o scrisoare adresată lui Sandu, în care îi cerea acesteia să se întâlnească pentru a „avansa procesul de negociere”.

De menționat că precedentul președinte moldovean, Igor Dodon, s-a întâlnit de mai multe ori cu Vadim Krasnoselski. Prima întâlnire a avut loc la începutul anului 2017, în cadrul căreia Dodon l-a felicitat pe liderul de la Tiraspol pentru victoria în alegerile pentru șefia regiunii transnistrene.

 

Share.
Exit mobile version