Moldovenilor care se duc în Rusia și Belarus li se vor verifica telefoanele la hotar și se vor prelua amprente, anunță Ministrul Afacerilor Externe de la Chișinău. Autoritatea îndeamnă cetățenii să evite deplasările în Rusia și Belarus.

Diplomații transmis că există riscuri sporite de securitate și crește numărul de incidente care afectează cetățenii străini, inclusiv moldoveni. Călătorii sunt atenționați că la punctele de trecere a frontierei Federației Ruse și a Republicii Belarus pot exista controale riguroase, interogatorii extinse, reținerea temporară a documentelor de călătorie, examinarea telefoanelor mobile și a altor dispozitive electronice, prelevarea datelor biometrice, precum și refuzul intrării pe teritoriul Federației Ruse, fără explicații.

„Ministerul atrage atenția asupra riscului de reținere, arestare sau detenție arbitrară în baza unor acuzații formulate sau interpretate extensiv de autoritățile ruse. În astfel de cazuri, accesul la asistență consulară poate fi întârziat sau restricționat, iar posibilitățile autorităților Republicii Moldova de a interveni sunt limitate.

De asemenea, MAE avertizează asupra riscului ca persoanelor aflate în detenție administrativă sau în alte situații de vulnerabilitate să le fie exercitate presiuni pentru semnarea unor contracte de înrolare în forțele armate ale Federației Ruse. Riscul este sporit în cazul persoanelor care dețin și cetățenia Federației Ruse sau care sunt considerate cetățeni ruși în conformitate cu legislația locală”, anunță MAE.

În context, se recomandă evitarea călătoriilor neesențiale și manifestarea prudenței în relațiile cu autoritățile ruse. Dacă persoanele nu înțeleg conținutul documentelor pe care li se propune să le semneze, acestea sunt rugate să nu pună iscălitura, iar în cazul reținerilor – să contacteze imediat Ambasada Republicii Moldova.

Share.
Exit mobile version