Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Putin consideră obraznică scrisoarea deschisă a lui Zelenski. Acceptă întrevederea?

    5 iunie 2026

    VIDEO Locuitor al Transnistriei, întrebat despre cetățenia rusă: „Pot să spun multe și o să îmi dea în cap când mă întorc”

    5 iunie 2026

    Premierul britanic: Rusia ar putea ataca NATO până în 2030

    5 iunie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Engleză
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Nostalgia sovietică persistă: Majoritatea rușilor regretă destrămarea URSS și îl consideră pe Gorbaciov responsabil
    Externe

    Nostalgia sovietică persistă: Majoritatea rușilor regretă destrămarea URSS și îl consideră pe Gorbaciov responsabil

    18 martie 2026
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Peste jumătate dintre ruși privesc cu nostalgie spre Uniunea Sovietică și consideră că dispariția acesteia a fost o pierdere majoră. Un sondaj recent arată că mulți îl văd pe Mihail Gorbaciov drept principalul responsabil pentru prăbușirea statului sovietic.

    Un procent de 57% dintre ruși afirmă că regretă destrămarea Uniunii Sovietice și îl consideră vinovat pe Gorbaciov, potrivit unui sondaj publicat marți, citat de Agerpres.

    Rezultatul s-a menținut relativ stabil în ultimii ani, însă este în scădere față de 2005, când 75% dintre respondenți declarau că regretă dispariția URSS.

    Generațiile mai în vârstă, cele mai nostalgice

    Datele sondajului realizat de Centrul Rus pentru Studiul Opiniei Publice (VTSIOM) arată că nostalgia este mult mai pronunțată în rândul persoanelor născute între anii ’40 și ’60.

    În această categorie, aproximativ 80% spun că regretă destrămarea Uniunii Sovietice, un nivel comparabil cu cel al celor care susțin reabilitarea lui Stalin.

    În schimb, doar 14% dintre cei născuți după prăbușirea URSS afirmă că le pare rău după dispariția acesteia.

    Opiniile sunt împărțite în ceea ce privește inevitabilitatea colapsului sovietic. Aproximativ o treime dintre respondenți consideră că prăbușirea URSS era inevitabilă. Cu toate acestea, majoritatea, 57%, nu este de acord cu această idee.

    Detalii, AICI

    #Gorbaciov #nostalgie #Rusia #sondaj #Uniunea Sovietică #vârstnici #vinovăție
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Putin consideră obraznică scrisoarea deschisă a lui Zelenski. Acceptă întrevederea?

    5 iunie 2026

    VIDEO Locuitor al Transnistriei, întrebat despre cetățenia rusă: „Pot să spun multe și o să îmi dea în cap când mă întorc”

    5 iunie 2026

    Premierul britanic: Rusia ar putea ataca NATO până în 2030

    5 iunie 2026

    Diana Șoșoacă a adormit cât Tauber vorbea? Aventurile eurodeputatei la Davosul rusesc: L-a îmbrățișat pe Șor și a făcut selfie cu Zaharova, cât îl aștepta pe Putin

    5 iunie 2026

    Putin consideră obraznică scrisoarea deschisă a lui Zelenski. Acceptă întrevederea?

    5 iunie 2026

    VIDEO Locuitor al Transnistriei, întrebat despre cetățenia rusă: „Pot să spun multe și o să îmi dea în cap când mă întorc”

    5 iunie 2026

    Premierul britanic: Rusia ar putea ataca NATO până în 2030

    5 iunie 2026

    Diana Șoșoacă a adormit cât Tauber vorbea? Aventurile eurodeputatei la Davosul rusesc: L-a îmbrățișat pe Șor și a făcut selfie cu Zaharova, cât îl aștepta pe Putin

    5 iunie 2026

    L-a luat gura dinainte? Ignatiev spune că informațiile despre cetățenia rusă formează „agenda pozitivă” în Transnistria

    5 iunie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.