Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a vorbit din nou la telefon cu Vladimir Putin, în această seară, și spune că nu va fi „pace imediată” în Ucraina pentru că șeful de la Kremlin vrea să se răzbune pe Ucraina pentru bombardamentele acesteia împotriva aerodromurilor și avioanelor rusești. După Ucraina, Trump a trecut și la discuția despre Iran, precizând că Putin ar fi interesat să se alăture negocierilor și că intervenția sa ar putea fi „dar putea fi „de ajutor” în problema acordului nuclear iranian.

„Tocmai ce am terminat de vorbit la telefon cu președintele Vladimir Putin al Rusiei. Apelul a durat aproximativ o oră și 15 minute. Am vorbit despre atacul asupra avioanelor la sol ale Rusiei, făcut de Ucraina și de alte atacuri care au avut loc de ambele părți.

A fost o conversație bună, dar nu o conversație care să ducă la pace imediată. Președintele Putin a spus foarte ferm că va trebui să răspundă la recentul atac asupra aerodromurilor”, ,a scris președintele american pe rețeaua sa, Truth Social.

Imediat, Trump trece la alt subiect – cel al Iranului.

„Am discutat și despre Iran și despre faptul că trece timpul în ce privește decizia Iranului pe armele nucleare, decizie care trebuie luată rapid. I-am spus președintelui Putin că Iranul nu poate să aibă arma nucleară și, pe tema asta, cred că suntem în acord.

Președintele Putin a sugerat că ar putea să participe și el la discuțiile cu Iranul și că ar putea să fie de ajutor în rezolvarea problemei.

Opinia mea este că Iranul trage de timp cu decizia pe această problemă foarte importantă și că vom avea nevoie de un răspuns definitiv cât mai rapid cu putință”, a mai adăugat Trump.

 

Share.
Exit mobile version