Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Cum arată cel mai periculos depozit de explozibil, amplasat la hotarul moldo-ucrainean. Rușii și separatiștii transnistreni îl păzesc ca pe ochii din cap

    21 august 2026

    Germania oferă 50 de milioane de euro pentru repararea sarcofagului reactorului 4 de la Cernobîl, lovit de drone ale Rusiei

    21 august 2026

    Putin a ordonat dezgroparea moaștelor unui cneaz ca să le trimită pe frontul din Ucraina. S-a dus să le și vadă: „Sunt miraculoase”

    21 august 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Engleză
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Războiul din Iran scumpește gazul în Europa. Prețul explodează la bursele din UE
    Internațional

    Războiul din Iran scumpește gazul în Europa. Prețul explodează la bursele din UE

    3 martie 2026
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Preţurile de referință la gaz în Europa au crescut marţi la prânz cu 40%, atingând cel mai ridicat nivel din 2023 până în prezent, informează Antena3. Prețurile au explodat pe fundalul incertitudinilor cu privire la durata închiderii celei mai mari instalații de export de gaze lichefiate din lume, amplasată în Qatar, dar și efectelor opririi acesteia asupra aprovizionării globale cu energie.

    La hub-ul de gaze TTF de la Amsterdam, unde se stabilesc preţurile de referinţă pentru Europa, cotaţiile la gaze naturale erau în creştere cu 40%, până la 62,10 euro pentru un Megawatt-oră (MWh).

    Este a doua zi consecutivă de creştere a cotaţiilor futures la gaze, după ce China, cel mai mare importator mondial de gaze lichefiate, a cerut tuturor părţilor implicate în conflictul din Iran să permită trecerea în siguranţă a navelor prin Strâmtoarea Ormuz.

    Potrivit Bloomberg, directorii unor companii chineze din domeniul gazului au dezvăluit că Beijingul face presiuni asupra oficialilor iranieni, pentru a evita acţiuni care ar perturba exporturile de gaze din Qatar.

    Instalaţia de la Ras Laffan din Qatar este responsabilă pentru o cincime din oferta mondială de gaze lichefiate

    În total, de la închiderea şedinţei de tranzacţionare de vineri şi până marți, preţurile europene la gaze au crescut cu aproximativ 90%. Asemenea volatilitate nu a mai fost întâlnită după criza energetică din 2022. Între timp, Europa are depozitele golite şi va trebui să concureze cu alţi cumpărători pentru suplinirea stocurilor.

    #burse #europa #preț #UE Gaz
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Rusia face profituri uriașe din gazele lichefiate vândute în Europa, cu ajutorul derogării pentru Grecia

    19 august 2026

    Serviciul suedez de securitate a dejucat un atac informațional împotriva NATO și UE. Ce urmărea Moscova

    11 august 2026

    „Tehnologie europeană de înaltă precizie, deturnată”. Cum ajungeau de la Viena în Rusia motoare pentru rachete de croazieră și avioane de vânătoare

    11 august 2026

    NYT: Controlul Europei asupra propriului destin este pus la încercare de războaiele din Iran și Ucraina, de incendii și de migrație

    10 august 2026

    Cum arată cel mai periculos depozit de explozibil, amplasat la hotarul moldo-ucrainean. Rușii și separatiștii transnistreni îl păzesc ca pe ochii din cap

    21 august 2026

    Germania oferă 50 de milioane de euro pentru repararea sarcofagului reactorului 4 de la Cernobîl, lovit de drone ale Rusiei

    21 august 2026

    Putin a ordonat dezgroparea moaștelor unui cneaz ca să le trimită pe frontul din Ucraina. S-a dus să le și vadă: „Sunt miraculoase”

    21 august 2026

    Mesaj dur de la Bruxelles după drona distrusă în Marea Neagră. Ursula von der Leyen: „Aceasta este o formă de război hibrid”

    21 august 2026

    O nouă tabără militară pentru trupele NATO va fi construită într-o țară baltică. Când va fi gata

    21 august 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.