Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    După icoane cu Putin și Stalin, rușii pictează fața militarilor trimiși în Ucraina în biserici. Autorul crede că dacă nu au nimb, se poate

    7 martie 2026

    Maia Sandu spune că nu va candida la alegeri în România: Are un președinte, un președinte bun

    6 martie 2026

    Administrația lui Trump îl folosește pe Sponge Bob pentru a promova războiul din Iran

    6 martie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Sondaj IRI: 48% dintre moldoveni vor ca regiunea transnistreană să rămână parte a R.Moldova, fără un statut special
    Analize

    Sondaj IRI: 48% dintre moldoveni vor ca regiunea transnistreană să rămână parte a R.Moldova, fără un statut special

    3 mai 2022
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    În perioada februarie-martie 2022, pe fundalul tensiunilor de la granițele Ucrainei și ulterior a invaziei rusești din Ucraina, în R. Moldova s-a înregistrat cel mai scăzut procent de oameni care vor ca regiunea transnistreană să rămână parte a țării, fără un statut special (48%). Este cel mai scăzut nivel din martie 2016, arată sondajul realizat de International Republican Institute de la Washington.

    A crescut însă procentul celor care cred că regiunea transnistreană ar trebui să fie independentă, la 16%, față de 6-7% în 2018, când s-a realizat ultimul sondaj.

    În medie, numai 31% din respondenți cred că trupele rusești din regiunea transnistreană reprezintă un adevărat pericol pentru securitatea Moldovei, procent care a crescut la 35% după 24 februarie, data la care Rusia a lansat invazia din Ucraina.

    Sondajul acoperă perioada februarie – martie 2022, așa că nu reflectă și ultimele incidente violente din regiunea transnistreană, din 25-27 aprilie.

    #sondaj transnistria Молдова
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Colonel în rezervă: Rusia reprezintă un pericol deosebit pentru Moldova, și în plan militar, și în plan propagandistic

    4 martie 2026

    Războiul din Iran lovește în energia Moldovei. Guvernul a instituit stare de alertă pentru două luni

    4 martie 2026

    ANALIZĂ // Riscul care ar putea destabiliza nu doar Iranul, ci întreaga regiune

    3 martie 2026

    Grosu avertizează liderii de la Tiraspol: Vor continua să rămână fără cetățenii dacă sfidează autoritățile Moldovei

    2 martie 2026

    După icoane cu Putin și Stalin, rușii pictează fața militarilor trimiși în Ucraina în biserici. Autorul crede că dacă nu au nimb, se poate

    7 martie 2026

    Maia Sandu spune că nu va candida la alegeri în România: Are un președinte, un președinte bun

    6 martie 2026

    Administrația lui Trump îl folosește pe Sponge Bob pentru a promova războiul din Iran

    6 martie 2026

    Fostă prezentatoare TV, escortă în Dubai. Spune că face minim 2200 de euro pe oră de când a început războiului

    6 martie 2026

    În Rusia datoriile pentru serviciile comunale ajung direct în instanță printr-un sistem digital

    6 martie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.