Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Terminatorul și Rambo nu îi sunt pe plac? Liderul rusă cere plafonarea filmelor străine

    28 martie 2026

    Chinezii au spionat angajați ai UE și NATO pe LinkedIn. Date secrete puteau ajunge la Beijing

    27 martie 2026

    Dodon îl primește pe Ozerov la partid și negociază cu el vizite la Kremlin

    27 martie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Rusă
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Summit Biden-Putin prin teleconferinţă confirmat pentru marţi, în contextul tensiunilor legate de Ucraina
    Externe

    Summit Biden-Putin prin teleconferinţă confirmat pentru marţi, în contextul tensiunilor legate de Ucraina

    6 decembrie 2021
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Preşedintele american Joe Biden şi omologul său rus Vladimir Putin vor avea marţi o întrevedere prin videoconferinţă, au anunţat sâmbătă Kremlinul şi un oficial al Casei Albe, o discuţie foarte aşteptată într-un moment de vârf al tensiunilor între Moscova şi Occident legate de Ucraina, relatează agenţiile internaţionale de presă.

    Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a transmis că Putin şi Biden vor discuta, printre alte teme de pe agendă, despre Ucraina, precum şi despre implementarea înţelegerilor convenite la summitul lor desfăşurat în iunie la Geneva.

    Vladimir Putin a propus săptămâna aceasta NATO semnarea unui pact de securitate care să nu permită aderarea Ucrainei şi Georgiei la această alianţă, pe care preşedintele rus a acuzat-o că şi-a încălcat un angajament după încheierea Războiului Rece de a nu se extinde către Est.

    Mai mult, liderul de la Kremlin a declarat că desfăşurarea de armament ofensiv occidental în Ucraina este pentru Moscova una dintre ”liniile roşii”.

    Joe Biden a sporit vineri presiunea asupra Rusiei, afirmând că pregăteşte ”iniţiative” pentru apărare Ucrainei în cazul unei invazii ruseşti.

    Administraţia şi presa din SUA, precum şi oficiali ucraineni, susţin că Rusia ar pregăti un atac asupra Ucrainei, după ce în apropierea frontierei cu aceasta au fost comasate importante forţe militare ruse cu efective de 90.000 – 100.000 de soldaţi, conform Kievului şi Washingtonului.

    Un înalt responsabil american a declarat cotidianului Washington Post, sub acoperirea anonimatului, că Moscova pregăteşte să lanseze asupra Ucrainei ”100 de batalioane compuse din grupuri tactice cu efective estimate la 175.000 de soldaţi, precum şi tancuri, piese de artilerie şi alte echipamente”.

    Moscova răspunde că nu are nicio intenţie de acest fel şi acuză la rândul ei Kievul că deplasează trupe în apropierea graniţei. Ministrul de externe rus Serghei Lavrov a susţinut luna trecută că Ucraina pregăteşte provocări în Donbas (estul separatist prorus al Ucrainei) astfel încât să primească ”ajutor occidental”.

    Sursa: https://www.agerpres.ro

    #biden #summit Путин
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Nu-i mai ajung bani să distrugă Ucraina? Putin cere oligarhilor ruși să doneze pentru război

    27 martie 2026

    Cele patru scenarii ale lui Trump, pentru lovitura finală asupra Iranului

    26 martie 2026

    NATO va desfăşura, în Finlanda, un batalion multinaţional ca să descurajeze Rusia să atace ţările de pe Flancul Estic

    26 martie 2026

    Meta și Google, găsite vinovate într-un proces istoric: un juriu a decis că platformele lor creează dependență în mod intenționat

    26 martie 2026

    Terminatorul și Rambo nu îi sunt pe plac? Liderul rusă cere plafonarea filmelor străine

    28 martie 2026

    Chinezii au spionat angajați ai UE și NATO pe LinkedIn. Date secrete puteau ajunge la Beijing

    27 martie 2026

    Dodon îl primește pe Ozerov la partid și negociază cu el vizite la Kremlin

    27 martie 2026

    Nu-i mai ajung bani să distrugă Ucraina? Putin cere oligarhilor ruși să doneze pentru război

    27 martie 2026

    VIDEO Ordin de la Moscova? Dodon insistă că Moldova trebuie să cumpere lumină de la separatiștii transnistreni

    26 martie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.