Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Coreea de Sud convoacă ambasadorul iranian, după ce o corabie a fost lovită de rachete în Ormuz

    27 mai 2026

    Rușii își reactivează rețeaua din Găgăuzia: miza este tergiversarea alegerilor

    27 mai 2026

    Spiegel: Trump va reduce dramatic contribuția militară SUA la NATO în caz de criză. Numărul de bombardiere strategice scade la jumătate

    27 mai 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » „Suntem o țară vulnerabilă. Vom avea mai multă siguranță”. Maia Sandu explică ce ne oferă statutul de candidat
    Moldova

    „Suntem o țară vulnerabilă. Vom avea mai multă siguranță”. Maia Sandu explică ce ne oferă statutul de candidat

    24 iunie 2022
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Maia Sandu explică faptul că statutul de țară candidată la aderare la UE ne aduce mai multă siguranță pe plan economic, social și de securitate. Potrivit ei, „trebuie să renunțăm la obiceiuri dăunătoare”, de dragul păcii.

    Președintele declară că, prin decizia de joi seara, Uniunea Europeană a confirmat dorința de a sprijini Moldova în procesul de pregătire pentru aderare. Totodată, ea a punctat că alături de UE vom putea consolida mai multe domenii și a apropia standardele de viață de cele europene.

     

    „Acest eveniment nu schimbă peste noapte lucrurile, dar ne oferă un sprijin mai mare pentru a consolida pacea, am îmbunătăți condițiile de viață ale oamenilor. Ne oferă direcție clară de dezvoltare, sprijin pe această cale și speranță. Suntem o țară mică, vulnerabilă, care va avea mai multă siguranță. Apartenența la Uniunea Europeană înseamnă integrare cu piața europeană, cea mai mare și mai bogată din lume. Pentru cetățeni, apropierea de Uniunea Europeană înseamnă garantarea drepturilor și libertăților și o mai bună calitatea a vieții acasă. Această reușită este în primul rând a cetățenilor. Am demonstrat că prețuim democrația, că ne dorim o societate în care legea este în capul mesei. Am arătat care sunt valorile noastre”, a spus șefa statului.

    ”Știu că sărbătoarea este umbrită de criza majoră cu care ne confruntăm, cauzată de războiul pornit de Rusia contra Ucrainei – cea mai mare agresiunea după al Doilea Război Mondial. Acest război este la hotarul nostru. Îl simțim și trăim în fiecare clipă. Am întins mână de ajutor vecinilor, dar anvergura, drama și distrugerile pe care le aduce această catastrofă ne afectează. Resimțim efectele pe plan economic. Cât războiul va continua, situația va rămâne dificlă pentru toți. Ne dorim restabilirea păcii și reluarea contactelor comerciale și revenirea la o viață normală”, declară șefa statului.

    Președintele punctează că avem nevoie de instituții puternice și funcționari publici integri. Totodată, ea a reiterat că suportul Uniunii Europene ne va oferi premise pentru a îmbunătăți situația, iar succesul demersului european depinde de independența justiției, reforma sistemului fiind principala preocupare a guvernării.

    Detalii, AICI

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Rușii își reactivează rețeaua din Găgăuzia: miza este tergiversarea alegerilor

    27 mai 2026

    Guțul s-a apucat să scrie cărți în pușcărie. „În celulă a intrat un gândac uriaș, cât degetul meu mare”

    26 mai 2026

    Ofițeri din pretinsul minister al securității din „nistrenia” au fost lipsiți de cetățenia Moldova. Decretul Maiei Sandu

    25 mai 2026

    Maia Sandu: Sperăm că decizia formală privind aderarea Moldovei la UE va fi fi luată în săptămânile viitoare

    22 mai 2026

    Coreea de Sud convoacă ambasadorul iranian, după ce o corabie a fost lovită de rachete în Ormuz

    27 mai 2026

    Rușii își reactivează rețeaua din Găgăuzia: miza este tergiversarea alegerilor

    27 mai 2026

    Spiegel: Trump va reduce dramatic contribuția militară SUA la NATO în caz de criză. Numărul de bombardiere strategice scade la jumătate

    27 mai 2026

    Bruxellesul vrea să blocheze extinderea Starlink în Europa. Decizia l-ar putea enerva pe Donald Trump

    27 mai 2026

    În timp ce autoritățile promit sprijin, ajutorul pentru IMM-urile din Rusia scade accelerat

    27 mai 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.