Președintele SUA, Donald Trump, a semnat un ordin executiv care vizează reduceri financiare la șapte agenții federale – inclusiv Agenția Statelor Unite ale Americii pentru Media Globale (USAGM), instituția care supervizează Radio Europa Liberă/Radio Libertatea, Vocea Americii și alte posturi de radio federale.

Ordinul semnat vineri, 14 martie, vizează, de asemenea, Institutul Woodrow Wilson, Institutul pentru Muzee și Biblioteci, agențiile care se ocupă de persoanele fără adăpost, de conflictele de muncă și de dezvoltare comunitară.

„În termen de șapte zile de la data prezentului ordin, coordonatorul fiecărei entități guvernamentale enumerate [în ordin] va prezenta un raport directorului Biroului de Management și Buget, confirmând respectarea integrală a prezentului ordin și explicând ce componente sau funcții ale entității guvernamentale, dacă este cazul, sunt statutare și în ce măsură”, se arată în ordin.

La câteva ore după publicarea ordinului executiv, presa a difuzat o scrisoare din partea USAGM în care se menționa că acordul aprobat de Congres, prin USAGM, care finanța RFE/RL a fost reziliat.

Scrisoarea a fost semnată de Kari Lake, în calitatea sa de consilier principal al directorului general interimar (USAGM), cu competențe delegate de directorul general interimar.

Lake a fost nominalizată de Donald Trump pentru a prelua conducerea Voice of America (VOA / Vocea Americii), deși nominalizarea sa încă nu a fost aprobată de Consiliul consultativ internațional de radiodifuziune.

Președintele și directorul general al RFE/RL, Stephen Capus, a declarat că anularea acordului de subvenționare este „un cadou uriaș făcut inamicilor Americii”.

„Ayatolahii iranieni, liderii comuniști chinezi și autocrații de la Moscova și Minsk ar sărbători dispariția RFE/RL după 75 de ani. Oferindu-le adversarilor noștri o astfel de victorie îi face pe ei mai puternici, iar America mai slabă”, a spus Stephen Capus, șeful Europei Libere.

„Ne-am bazat de un puternic sprijin bipartizan de-a lungul istoriei de poveste a RFE/RL. Fără noi, cele aproape 50 de milioane de persoane din societățile captive care depind de noi pentru știri și informații exacte în fiecare săptămână nu vor avea acces la adevărul despre America și lume”, a adăugat Capus.

USAGM este o agenție independentă a Statelor Unite care supraveghează difuzarea de știri și informații în aproape 50 de limbi către aproximativ 361 de milioane de persoane în fiecare săptămână.

Bugetul total solicitat pentru USAGM pentru anul fiscal 2025 a fost de 950 de milioane de dolari pentru a finanța toate operațiunile și investițiile de capital.

Printre acestea se numără instituții media precum RFE/RL, Vocea Americii, Radio Free Asia, Biroul de radiodifuziune din Cuba (Radio Marti), Middle East Broadcasting Networks (MBN) și Open Technology Fund.

Potrivit rapoartelor din mass-media, angajații VOA au fost informați la începutul zilei de 15 martie că au fost puși în concediu administrativ cu plată, deși dacă li se cere să lucreze, trebuie să o facă.

Situația celorlalți radiodifuzori nu este însă limpede.

Comitetul pentru Protecția Jurnaliștilor a îndemnat liderii Congresului Statelor Unite să protejeze USAGM de ordinul lui Trump.

„Este revoltător faptul că vedem cum Casa Albă încearcă să desființeze agenția finanțată de Congres care sprijină jurnalismul independent care pune în discuție cauza regimurilor autoritare din întreaga lume”, a declarat directorul programului CPJ, Carlos Martinez de la Serna, într-o declarație dată publicității sâmbătă, 15 martie.

„Facem apel la liderii Congresului să protejeze această agenție esențială, care furnizează știri necenzurate în țările în care presa este restricționată”, a mai spus el.

Trump, care a luat mai multe măsuri drastice de reducere a cheltuielilor guvernamentale de la preluarea celui de-al doilea mandat, în ianuarie, a intrat în conflict cu USAGM cu privire la independența editorială și la direcția de programare în timpul primului său mandat.

El a reiterat din nou aceste preocupări de la preluarea mandatului. Susținătorii radiodifuzorilor spun că ei sunt o componentă importantă a diplomației americane.

Pe lângă USAGM, ordinul semnat de președintele american vizează Serviciul Federal de Mediere și Conciliere, Woodrow Wilson International Center for Scholars din cadrul Smithsonian Institution, Institutul pentru Muzee și Biblioteci, Consiliul interagenții al Statelor Unite privind persoanele fără adăpost, Fondul pentru instituțiile financiare de dezvoltare comunitară și Agenția pentru dezvoltarea afacerilor minoritare.

Share.
Exit mobile version