Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    SUA pregătesc un atac asupra Iranului în următoarele 24 de ore

    15 ianuarie 2026

    „Am fost păcăliți”: O fostă profesoară din Rusia recrutează tineri din țări sărace să moară pe frontul din Ucraina.

    15 ianuarie 2026

    Criza locuințelor în Rusia: un sfert din blocuri sunt într-o stare critică

    14 ianuarie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Rusă
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Ucraina avertizează despre posibile provocări ale Rusiei în Transnistria
    Moldova

    Ucraina avertizează despre posibile provocări ale Rusiei în Transnistria

    11 aprilie 2022
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Federația Rusă poate comite provocări în Transnistria pentru a acuza Ucraina de agresiune împotriva unui stat vecin, comunică Statul Major al Forțelor Armate ale Ucrainei, care nu exclude „acțiunile provocatoare ale armatei ruse pe teritoriul Transnistriei”.

    Informațiile se regăsesc într-un raport al Statului Major al Forțelor Armate ale Ucrainei, prezentat pe 11 aprilie, la ora 06:00.

    „Nu este exclus ca forțele armate ale Federației Ruse să desfășoare acțiuni provocatoare pe teritoriul regiunii transnistrene a Republicii Moldova pentru a acuza Ucraina de agresiune împotriva unui stat vecin”, se arată într-o declarație a autorităților ucrainești.

    La Chișinău și la Tiraspol, deocamdată, informația nu a fost comentată. Nu a fost o reacție nici la declarația serviciilor secrete britanice care au declarat că Rusia încearcă să recruteze soldați în Transnistria pentru a-și spori trupele.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Gafa presei ucrainene. A șters un articol despre sigilarea granițelor regiunii transnistrene de Chișinău și Kiev: niciun „blocaj”

    13 ianuarie 2026

    Fugarul Platon cere să fie audiat în dosarul oligarhului Vladimir Plahotniuc privind furtul miliardului

    7 ianuarie 2026

    „Nu trebuie să ne jucăm cu această situație.” Cel mai negru scenariu: ce s-ar întâmpla dacă Rusia ar ajunge la granițele României

    30 decembrie 2025

    Lukoil rămâne fără infrastructura petrolieră a aeroportului de la Chișinău. „O decizie necesară”

    16 decembrie 2025

    SUA pregătesc un atac asupra Iranului în următoarele 24 de ore

    15 ianuarie 2026

    „Am fost păcăliți”: O fostă profesoară din Rusia recrutează tineri din țări sărace să moară pe frontul din Ucraina.

    15 ianuarie 2026

    Criza locuințelor în Rusia: un sfert din blocuri sunt într-o stare critică

    14 ianuarie 2026

    Statul rus „recompensează” moartea cu studii gratuite: văduvele militarilor pot intra la facultate fără examene

    14 ianuarie 2026

    Rusia își însușește activele străine: Rockwool și CanPack, expropriate prin decret prezidențial

    14 ianuarie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.