Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Marea Britanie anunță detalii despre proiectul unei rachete balistice pentru Ucraina

    13 ianuarie 2026

    Rusia se oferă să “ajute” America să obțină Groenlanda

    13 ianuarie 2026

    Enigma rusească din Cipru: un diplomat mort și un oligarh dispărut. Incidentele au loc într-o perioadă turbulentă pentru relațiile dintre cele două țări

    13 ianuarie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Engleză
      • Rusă
    DISINFO.MD
    Prima pagină » UE prelungește sancțiunile contra persoanelor care vor să destabilizeze Chișinăul. Printre ele, oligarhii Șor și Plahotniuc
    Moldova

    UE prelungește sancțiunile contra persoanelor care vor să destabilizeze Chișinăul. Printre ele, oligarhii Șor și Plahotniuc

    29 aprilie 2025
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Consiliul European a prelungit în data de 26 aprilie măsurile restrictive împotriva celor care încearcă să destabilizeze, să submineze sau să amenințe independența Republicii Moldova, printre aceștia numărându-se și oligarhii Ilan Șor și Vladimir Plahotniuc.

    Consiliul European a decis să prelungească măsurile restrictive împotriva celor responsabili de acțiuni menite să destabilizeze, să submineze sau să amenințe suveranitatea și independența Republicii Moldova, acestea fiind valabile până la 29 aprilie 2025.

    În prezent, sancțiunile UE se aplică unui număr de 11 persoane: Ilan Șor, Gheorghe Cavcaliuc, Marina Tauber, Igor Ceaika, Vlad Plahotniuc, Chiril Guzun, Dmitri Miliutin, Arina Corșicova, Dumitru Chitoroagă, Maria Albot, Victor Petrov, Evghenia Guțul, Iuri Cuznețov, Nelli Parutenco, Ilia Uzun și Mihail Vlah. Pe aceeași listă figurează și o organizație obștească – Asociația Oamenilor cu Epoleți „Scutul Poporului”.

    Sprijinul UE

    Măsurile restrictive prevăd interdicția de intrare în spațiul Uniunii Europene pentru persoanele vizate, precum și înghețarea activelor acestora de pe teritoriul UE.

    ,,În concluziile sale din 21-22 martie 2024, Consiliul European și-a reafirmat angajamentul de a oferi tot sprijinul relevant Republicii Moldova în abordarea provocărilor cu care se confruntă ca urmare a agresiunii Rusiei împotriva Ucrainei și de a consolida reziliența, securitatea și stabilitatea țării în fața activităților destabilizatoare ale Rusiei și ale proxy-urilor sale”, se menționează într-un comunicat de presă al Consiliului European.

    Măsurile restrictive ale UE au fost introduse pentru prima dată în aprilie 2023, decizia fiind luată ,,la solicitarea Republicii Moldova pentru a viza persoanele responsabile de susținerea sau implementarea unor acțiuni care subminează sau amenință suveranitatea și independența sa, precum și democrația, statul de drept, stabilitatea sau securitatea țării”.

    Oligarhi fugari

    În prezent, oligarhul fugar Ilan Șor, condamnat definitiv la închisoare în dosarul fraudei bancare, se află la Moscova. Acesta este considerat instrumentul Kremlinului în destabilizarea Chișinăului.

    Iar oligarhul Vladimir Plahotniuc, care figurează în mai multe anchete penale, inclusiv în cel al fraudei bancare a fost dat în căutare internațională de Interpol la începutul acestui an, decizia fiind luată după ce autoritățile judiciare moldovene au solicitat revizuirea refuzului în acest sens din 2020.

    Ambii sunt fugari din vara 2019, an în care Partidul Democrat din Moldova (PDM), condus de Vladimir Plahotniuc, a rămas fără putere.

    #oligarhi #sanctiuni #sor #UE Plahotniuc
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Gafa presei ucrainene. A șters un articol despre sigilarea granițelor regiunii transnistrene de Chișinău și Kiev: niciun „blocaj”

    13 ianuarie 2026

    „Sfârșitul NATO?” Ce spun lideri europeni despre un scenariu extrem legat de Groenlanda

    13 ianuarie 2026

    Lindsey Graham: Trump a dat undă verde sancțiunilor mai dure împotriva Rusiei

    9 ianuarie 2026

    Fugarul Platon cere să fie audiat în dosarul oligarhului Vladimir Plahotniuc privind furtul miliardului

    7 ianuarie 2026

    Marea Britanie anunță detalii despre proiectul unei rachete balistice pentru Ucraina

    13 ianuarie 2026

    Rusia se oferă să “ajute” America să obțină Groenlanda

    13 ianuarie 2026

    Enigma rusească din Cipru: un diplomat mort și un oligarh dispărut. Incidentele au loc într-o perioadă turbulentă pentru relațiile dintre cele două țări

    13 ianuarie 2026

    Slovacia oprește complet ajutorul militar pentru Ucraina. Anunțul făcut de liderii țării

    13 ianuarie 2026

    Gafa presei ucrainene. A șters un articol despre sigilarea granițelor regiunii transnistrene de Chișinău și Kiev: niciun „blocaj”

    13 ianuarie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.