Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    La Comrat a fost zădărnicită o întâlnire a „favoriților” cu participarea ambasadorului Rusiei Ozerov

    23 ianuarie 2026

    Putin confirmă că Rusia va da un miliard de dolari Consiliului pentru Pace al lui Trump. De unde provin banii

    23 ianuarie 2026

    Ironiile și amenințările lui Trump care tensionează tot mai mult relația dintre SUA și UE

    23 ianuarie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Engleză
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Videoclipuri cu tinere generate de AI, folosite pe TikTok pentru a promova ieșirea Poloniei din UE
    Stopfake

    Videoclipuri cu tinere generate de AI, folosite pe TikTok pentru a promova ieșirea Poloniei din UE

    31 decembrie 2025
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Pe TikTok au circulat imagini cu femei tinere și atrăgătoare, create artificial cu ajutorul inteligenței artificiale, menite să susțină ideea „Polexitului”- retragerea Poloniei din Uniunea Europeană. Deși contul care a difuzat aceste materiale a fost eliminat, specialiștii atrag atenția că fenomenul dezinformării online continuă și ar putea lua amploare, scrie Euronews.

    În ultima perioadă, pe rețelele sociale din Polonia au apărut clipuri video generate de AI, înfățișând tinere aparent reale, care exprimau sprijin pentru „Polexit” și pentru idei de extremă dreapta. Conținutul era publicat de profilul TikTok „Prawilne Polki”, orientat în special către utilizatori cu vârste între 15 și 25 de ani.

    Euronews arată că în aceste materiale, personajele susțineau că ieșirea din UE este necesară pentru „suveranitate” și „libertatea de alegere”, chiar dacă ar implica pierderi economice.

    Indicatori ai generării artificiale

    Unele clipuri păreau autentice, însă altele prezentau semne clare de folosire a tehnologiei AI. Expresiile faciale rigide sau desincronizarea dintre voce și imagine erau destul de evidente. „Privind cu atenție, se observă că mișcările și formulările nu par naturale. Este conținut produs cu instrumente de inteligență artificială”, a precizat Aleksandra Wójtowicz, analist în tehnologii digitale la Institutul Polonez pentru Afaceri Internaționale.

    Detalii, AICI

    #AI #campanie #fake #retragere #TikTok #UE #videoclipuri Polonia
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Refuz în lanț în Europa: de ce statele UE resping Consiliul Păcii al lui Trump

    22 ianuarie 2026

    Numerarul ia locul încrederii: rușii golesc băncile în ritm record

    21 ianuarie 2026

    Parlamentul European a suspendat ratificarea acordului comercial cu SUA, ca răspuns la amenințările lui Trump

    21 ianuarie 2026

    UE pregătește taxe în valoare de 93 de miliarde de euro pentru SUA, ca răspuns la amenințarea lui Trump legată de Groenlanda

    20 ianuarie 2026

    La Comrat a fost zădărnicită o întâlnire a „favoriților” cu participarea ambasadorului Rusiei Ozerov

    23 ianuarie 2026

    Putin confirmă că Rusia va da un miliard de dolari Consiliului pentru Pace al lui Trump. De unde provin banii

    23 ianuarie 2026

    Ironiile și amenințările lui Trump care tensionează tot mai mult relația dintre SUA și UE

    23 ianuarie 2026

    Trump, după întâlnirea cu Zelenski la Davos: „Sperăm că războiul se va încheia”

    23 ianuarie 2026

    De la Gaza la conflicte globale: Trump a lansat „Consiliul Păcii”

    23 ianuarie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.