Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Funcționari publici și jurnaliști, amenințați cu moartea. Poliția caută răufăcătorii

    27 august 2025

    Merz explică ce strategie folosește Putin pentru a evita o întâlnire cu Zelenski

    27 august 2025

    ANALIZĂ De ce se înșală Vance când spune că Rusia a făcut concesii semnificative în negocierile de pace

    27 august 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Europarlamentara Ramona Strugariu a cerut mai mult curaj din partea liderilor europeni, când vine vorba de perspectivele de aderare ale Moldovei la UE
    Moldova

    Europarlamentara Ramona Strugariu a cerut mai mult curaj din partea liderilor europeni, când vine vorba de perspectivele de aderare ale Moldovei la UE

    22 decembrie 2021
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Aflată sub radarul atenției Moscovei, concentrat acum pe Ucraina, R. Moldova poate profita să se integreze și mai mult „sectorial” cu Uniunea Europeană, desprinzându-se de restul țărilor din Parteneriatul Estic, crede europarlamentara Ramona Stugariu (Renew Europe).

    Într-un interviu cu Europa Liberă, Strugariu – vicepreședinta Comisiei parlamentare de asociere UE – R. Moldova -, a cerut mai mult curaj din partea liderilor europeni, când vine vorba de perspectivele de aderare ale Moldovei la UE.

    Uniunea Europeană trebuie să ofere o perspectivă clară de aderare Republicii Moldova, UE are nevoie de pro-europenismul ei, atunci când există o dorință şi voință politică de a construi şi a păstra o agendă curajoasă şi reformistă, a mai spus europarlamentara din România, în interviul cu Europa Liberă.

    „R.Moldova se află în cel mai bun context istoric pe care l-a avut până acum”, a mai declarat europarlamentara din România, motiv pentru care reformele „nepopulare” ar trebui făcute la început de mandate, reforme „benefice pe termen mediu și lung”. Guvernul actual are „spațiu să gândească strategic”, având sprijinul unei majorități parlamentare solide și încrederea structurilor europene, a declarat europarlamentara pentru Europa Liberă.
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Funcționari publici și jurnaliști, amenințați cu moartea. Poliția caută răufăcătorii

    27 august 2025

    Schimbări de strategie în tabăra Moscovei. Oamenii lui Șor, „transferați” pe lista PDMM

    25 august 2025

    Participanții la protestul antiguvernamental organizat de Ilan Șor, trași pe sfoară. Nu au primit banii promiși

    20 august 2025

    Poliția îi cere edilului Chișinăului să nu autorizeze protestul antiguvernamental anunțat de Șor. Răspunsul primarului

    13 august 2025

    Funcționari publici și jurnaliști, amenințați cu moartea. Poliția caută răufăcătorii

    27 august 2025

    Merz explică ce strategie folosește Putin pentru a evita o întâlnire cu Zelenski

    27 august 2025

    ANALIZĂ De ce se înșală Vance când spune că Rusia a făcut concesii semnificative în negocierile de pace

    27 august 2025

    Cum ar putea arăta garanțiile de securitate pentru Ucraina. Scenariile analizate de experți

    27 august 2025

    Corupţie la vârful armatei în Rusia. Încă un general arestat pentru o fraudă de peste 57 de milioane de ruble

    27 august 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.