Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    O rafinărie Lukoil și-a oprit activitatea după loviturile ucrainene. Este al doilea atac de la începutul anului

    2 iunie 2026

    Rușii se așteaptă la noi întreruperi masive de internet. Ce ordin a dat Putin

    2 iunie 2026

    Germania ia în calcul mobilizarea obligatorie a rezerviștilor chiar și pe timp de pace

    2 iunie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Dodon și Platon uniți pentru a decredibiliza anumite procese în țară. Presa afiliată socialiștilor – atac la indigo asupra viitorului șef CNA
    Moldova

    Dodon și Platon uniți pentru a decredibiliza anumite procese în țară. Presa afiliată socialiștilor – atac la indigo asupra viitorului șef CNA

    3 august 2021
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Deși fostul președinte al Republicii Moldova, Igor Dodon, în prezent președinte al PSRM, este pe cale de a pierde toate pârghiile prin care mai poate influența anumite procese în stat, acesta încă mai încearcă să se implice în formarea agendei publice.

    La începutul săptămânii curente, presa afiliată socialiștilor s-a concentrat asupra ex-procurorului anticorupție Eugen Rurac. Despre acesta se vehiculează că ar urma să fie noul director al Centrului Național Anticorupție. Iar de aici și până la a zomba societatea cu privire la personalitatea lui Rurac au fost promovate câteva narațiuni în stil socialist.

    Astfel, instituțiile de presă ale PSRM au publicat un articol tras la indigo în care se prezintă așa-numitele „păcate” ale candidatului Eugen Rurac. Socialiștii au trecut prin toată cariera acestuia, însă fără a prezenta documente. Aceștia fac trimitere la un raport secret care nu poate fi publicat și care i-a fost prezentat președintei Maia Sandu. Mai mult decât atât, presa afiliată scrie că promovarea lui Rurac se face sub influența lui Viorel Morari, care vă aducem aminte că nu are nicio funcție în stat la momentul actual.

    Potrivit surselor Disinfo, denigarea lui Rurac are loc în contextul în care PSRM nu-și dorește schimbarea conducerii CNA. Acest lucru ar complica situația în care se află controversatul om de afaceri Veaceslav Platon ce are pe rol la CNA dosarele privind proprietățile sale. În acest context, iese la suprafață „colaborarea” și „suportul” pe care i-l acordă Igor Dodon fostului condamnat Platon.

    Nu vom intra în detalii cu privire la relațiile dintre Dodon și Platon, doar aducem aminte că pe 2 Iulie 2021, pe bulevardul Moscova 4/4, lângă tomberoane, s-a parcat o Skoda cu plăcuțe de înmatriculare LAL 040, care aparține ex-președintelui R.Moldova, Igor Dodon.

    Din automobil a coborât liderul PSRM Igor Dodon și s-a urcat într-un alt automobil, parcat la câțiva metri, în care era așteptat de Veaceslav Platon.

    Printre platformele care au tirajat același articol se numără telegraf.md, todaymd, ntv.md și altele, toate făcând paret din grupul platformelor oficiale, dar și neoficiale ale lui Dodon.

    Portalurile anonime de ştiri care lucrează în interesul lui Igor Dodon. Cum funcţionează mecanismul de propagandă a preşedintelui

    Eugen Rurac Igor Dodon Veaceslav Platon
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Ginerele pretinsului premier transnistrean ar fi ascuns milioane de autoritățile ucrainene

    1 iunie 2026

    FACEPALM Krasnoselski îl învață pe Munteanu cum să respecte drepturile omului: Poate nu înțelegeți asta, dar așa e în Transnistria

    1 iunie 2026

    Proteste la Tiraspol și riscul unei noi operațiuni de destabilizare. Scenariul Moscovei?

    29 mai 2026

    De la muncă „la negru”, la candidat la primărie

    29 mai 2026

    O rafinărie Lukoil și-a oprit activitatea după loviturile ucrainene. Este al doilea atac de la începutul anului

    2 iunie 2026

    Rușii se așteaptă la noi întreruperi masive de internet. Ce ordin a dat Putin

    2 iunie 2026

    Germania ia în calcul mobilizarea obligatorie a rezerviștilor chiar și pe timp de pace

    2 iunie 2026

    Armenia, prinsă între UE și Rusia înaintea alegerilor. Bruxelles-ul acuză presiuni de la Moscova

    2 iunie 2026

    Teheranul întrerupe dialogul cu Washingtonul din cauza ofensivei israeliene împotriva Hezbollah. Ce joc face Benjamin Netanyahu?

    2 iunie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.